המנון - תחרות החיבורים
.

המנון
מאת איין ראנד
פרס ראשון: 2,500 

בעתיד רחוק, בחברה חשוכה ומדכאת, נעדרת ידע מדעי וקדמה טכנולוגית, שבה בני האדם ויתרו על עצמיותם, על יכולת השיפוט והרצון החופשי שלהם, וכל פן בחייהם נשלט בידי "מועצת העולם", קם אדם אחד ונאבק על גילוי מחדש של יכולת המחשבה האנושית ומושג ה"אני".

נובלה דיסטופית זאת מתארת את החיים בחברה שבה שולט הקולקטיביזם באופן מוחלט, כמו גם את ניצחון הרוח העצמאית של האינדיווידואל. היא ממחישה את משמעות המושג "אני" ואת ההשלכות ההרסניות הטמונות בוויתור עליו או באובדנו.

הספר מעורר שאלות מוסריות ופוליטיות על האדם, על החברה ועל היחס הראוי בין האדם לחברה.

תקנון תחרות החיבורים

חוקים וקריטריונים

  • החיבורים נדרשים להיות באורך של 800-1600 מילים ולהיכתב בעברית בלבד. (עבור חיבורים באנגלית, היכנסו לאתר התחרות הבינלאומית).
     
  • החיבורים נדרשים להיות עבודתו הבלעדית של המגיש. גניבה ספרותית תוביל לפסילת המועמדות. 

  • חיבורים ייבחנו בשאלה האם המגיש או המגישה מסוגלים לטעון בעד עמדתו או עמדתה ולהצדיק אותה – ולא בשאלה האם המכון מסכים עם עמדת המגיש. השופטים יחפשו כתיבה ברורה, רהוטה ומסודרת בצורה לוגית. החיבורים המנצחים נדרשים להציג הבנה יוצאת דופן של המשמעות הפילוסופית של הספר.

 

תקנון התחרות בעברית

 

נושאי החיבורים

בחרו באחד מהנושאים הבאים:

1. איין ראנד פעם אמרה שפרקים XI ו-XII בהמנון כוללים את ההמנון האמיתי של הסיפור. תבחן כמה הגדרות שונות של המילה "המנון" והסבר למה אתה חושב איין ראנד קראה לספר בשמו. באיזה מובן אתה חושב שפרקים XI ו-XII, או הספר כולו הם המנון? כיצד שם הספר מתייחס לתמות ולמסר הסיפור? הסבר את תשובתך.

2. “אכן אתם מאושרים,” הם ענו. "כיצד בני האדם יכולים להרגיש אחרת אם הם חיים למען אחיהם?" הסבר את התפקיד של קטע זה בסיפור, הקשר שלו לתמות, המסר של הסיפור והרלוונטיות שלו לחייך האישיים.

3. שיוויון 7-2521 ביצע חלק מן הפשעים החמורים ביותר בחברה שלו. הוא ידע שאם פשעיו יתגלו, הוא יקבל עונש נוראי. אך למרות זאת, ולמרות כל הסבל שהחברה של שוויון עשתה לו, הוא מביא את ההמצאה שלו (ומודה בפשעיו) בפני מועצת החכמים. מה מניע אותו להתוודות? מה הוא מקווה להשיג? אם הייתם חבר של שוויון (כמו בינלאומי 4-8818) או האדם שאוהב אותו (כמו חירות 5-3000), מה הייתם רוצים שהוא יעשה ומדוע? מה אתה חושב שיהיה נכון עבורו לעשות, ומדוע?

זכאות להשתתפות בתחרות ופרסים

  • מגישי החיבורים נדרשים להיות רשומים כתלמידי כיתות ח' עד י"ב בשנת הלימודים שבה נערכת התחרות בעברית.
  • הפרס הראשון: 2,500 ש"ח. פרסים למקום השני: 750 ש"ח. פרסים למקום השלישי: 250 ש"ח.
  • לתלמידים שיגישו חיבורים מצטיינים נציע מספר מוגבל של מלגות להשתתפות בכנס מכון איין ראנד העולמי ביוון שיערך בתאריכים 7-11 באפריל באתונה. המבקשים להנות מהיצע המלגות נדרשים להגיש את החיבור בנושאים מהמנון עד 15 בפברואר ואת החיבורים בנושאים מהספרים האחרים עד אמצע ה-1 במרץ 2023.

 

תחילת הגשות

ההגשות כבר החלו! ניתן להגיש לכתובת

info@aynrand.org.il

סיום הגשות

28 באפריל 2023, 23:59

ADVICE ON YOUR ESSAY SUBMISSION - הדרכה על הגשת החיבורים

הקישורים הבאים (באנגלית) מומלצים לצורך שיפור תכני החיבור שלך:

The following links are recommended to improve your essay content:

The following links are recommended to improve your essay content:

הרשמה לתחרות

הצטרפו לתחרות החיבורים - אם אין לכם גישה לספר ניתן לסמן בטופס ההרשמה שאתם מעוניינים בספר תרומה  במחיר משלוח בלבד (30 ש"ח).

אגיש חיבור בנושאים מהספר
האם תרצה להזמין ספר בתרומה?
פרטי יצירת קשר

מיקום: אלוף קלמן מגן 3, תל אביב יפו, ישראל

2018-03-01 10:30 - 2018-03-01 16:00

נבנה באמצעות מערכת דפי הנחיתה של רב מסר

.